Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach
„Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno –ściekowej w Żorach”
Wartość projektu: 191 261 033,26 PLN
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 105 956 427,18 PLN
Wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku rozpoczął się nowy etap w rozwoju kraju, dający szansę cywilizacyjnemu doścignięciu Europy Zachodniej w zakresie wyposażenia w infrastrukturę techniczną. Dzięki temu możliwe stało się podniesienie warunków życia mieszkańców do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.
Dzięki uruchomieniu środków w ramach Funduszu Spójności otworzyły się nowe możliwości finansowania projektów infrastrukturalnych.
PWiK Żory Sp. z o.o. rozpoczęło starania o pozyskanie środków unijnych do współfinansowania inwestycji. Efektem było uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013.
W 2007 roku rozpoczęła się realizacja Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w Żorach”.
Celem Projektu była budowa, rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wymiana sieci wodociągowej w dzielnicach Rowień, Folwarki, Rój, Rogoźna, Osiny, Baranowice, Kleszczów, Kleszczówka, Śródmieście i Zachód dotychczas niewyposażonych w infrastrukturę wodno – kanalizacyjną.
Obecnie sieć kanalizacyjna funkcjonująca w ramach Aglomeracji Żory, w tym wykonana w ramach Projektu, umożliwia podłączenie do kanalizacji ponad 98% mieszkańców Aglomeracji.
Oprócz prac sieciowych wykonane zostały dwa kontrakty na obiektach:
-
Budowa Stacji Uzdatniania Wody w dzielnicy Rój na Osiedlu Gwarków,
-
Rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni Ścieków przy ul. Wodociągowej.
Funkcjonujący w mieście Żory system wodociągowy, sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz nowoczesne obiekty gospodarki wodno – ściekowej spełniają standardy i wymagania polskie i europejskie.
Źródła finansowania Projektu
Umowa o dofinansowanie Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w Żorach” została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 28 sierpnia 2009 roku. Dofinansowanie dla Projektu zostało potwierdzone Decyzją Komisji Europejskiej wydaną w dniu 8 lipca 2010 roku.
Inwestycja była finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 191,26 mln zł.; z czego 106 mln zł. stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności.
Wkład własny PWiK Żory Sp. z o.o. zapewniła pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środki z kredytu bankowego z Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz środki własne Przedsiębiorstwa. Ponadto, Beneficjent uzyskał dopłaty do odsetek z kredytu inwestycyjnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Korzyści uzyskane dzięki realizacji Projektu
-
ochrona wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniem ściekami oraz poprawa stanu czystości wody rzek Rudy i Pszczynki,
-
zwiększenie dostępności do systemu kanalizacji sanitarnej,
-
podniesienie komfortu życia mieszkańców dzięki wyposażeniu w nową infrastrukturę wodociągowo – kanalizacyjną,
-
wzrost atrakcyjności terenów inwestycyjnych oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego ze względu na kompletne uzbrojenie działek,
-
uzyskanie dostępu do lokalnego źródła wody oraz uzdatnienie wody podziemnej zgodnie z wymogami prawa polskiego i europejskiego,
-
uzyskanie lepszych parametrów oczyszczanych ścieków dzięki rozbudowie obiektów i modernizacji oczyszczalni ścieków,
-
uporządkowanie gospodarki osadami ściekowymi na terenie oczyszczalni,
-
wykorzystanie biogazu wytwarzanego w czasie fermentacji osadów ściekowych.
Kontrakty realizowane w ramach Projektu
Okres realizacji Projektu można podzielić na dwa etapy:
-
Kontrakty zakończone w I etapie o wartości 42,09 MLN PLN. Były to Kontrakty obejmujące budowę sieci kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej oraz wymianę sieci wodociągowej w drogach wojewódzkich oraz budowę sieci wodno – kanalizacyjnej w dzielnicy Kleszczów i części dzielnicy Śródmieście oraz usługi Inżyniera Kontraktu.
-
Kontrakty zakończone w II etapie o wartości 140,41PLN.
Były to kontrakty usługowe obejmujące usługi Inżyniera Kontraktu oraz Kampanię Promocyjną Projektu oraz kontrakty na roboty obejmujące roboty liniowe w zakresie realizacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej oraz roboty prowadzone na obiektach gospodarki wodno – ściekowej.
Zestawienie podstawowych informacji o kontraktach:
Stacja Uzdatniania Wody
Kontrakt 11 – Budowa Stacji Uzdatniania Wody (SUW) na Os. Gwarków
Żal było zaprzepaścić szansy pozyskania znakomitej wody z ujęć głębinowych, eksploatowanych wcześniej przez KWK „Żory”… Po likwidacji Kopalni, ujęcia wody oraz nieczynna stacja uzdatniania zostały skomunalizowane, a miasto w 1998 roku przekazało majątek do PWiK Żory Sp. z o.o.
Kontrakt 11 realizowany był w formule ZAPROJEKTUJ i BUDUJ – czyli wykonano projekt budowlany SUW, a potem wykonano prace budowlane i zainstalowano urządzenia. Obiekt powstał na os. Gwarków w dzielnicy Rój, przy A1.
Dla uzdatnienia wody podziemnej została wykorzystana technologia uwzględniająca: napowietrzanie , koagulację, sedymentację, dwustopniową filtrację na filtrach pośpiesznych oraz dezynfekcję wody podchlorynem sodu i promieniami UV. Po tych procesach uzdatniona woda jest pompowana do sieci wodociągowej. Wszystkie procesy sterowane są automatycznie, a obiekt funkcjonuje bez stałej obsługi.
Zakres prac obejmował:
wykonanie budynku technologicznego z instalacjami oraz części technologicznej, obejmującej:
-
zbiornik magazynowy na wodę uzdatnioną,
-
zbiornik magazynowy na wodę surową,
-
zestaw hydroforowy wielopompowy, podający wodę do sieci,
-
stację filtrów – I° i II° – ze złożem żwirowym oraz systemem płuczącym,
-
aparaturę kontrolno – pomiarową oraz automatykę,
-
odstojnik popłuczyn z podłączeniem do systemu kanalizacji,
-
panel sterowania i transmisji danych.
Oczyszczalnia Ścieków
Kontrakt 12 – Rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni Ścieków (OŚ)
Oczyszczalnia Ścieków w Żorach została wybudowana i oddana do użytku w 1977 roku. W latach 2001–2003 wykonana została modernizacja części mechanicznej i biologicznej.
Dzięki pozyskaniu środków unijnych, od 2010 r. kontynuowane były prace przy rozbudowie części biologicznej oraz osadowej. Dotychczasowy proces fermentacji osadów prowadzony w otwartych komorach fermentacyjnych został zastąpiony procesem prowadzonym w zamkniętych komorach fermentacyjnych z odzyskiem biogazu oraz wykorzystaniem go do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Zwiększyła się też przepustowość oczyszczalni, by zapewnić prawidłowe oczyszczanie ścieków z nowo podłączonych posesji i obiektów.
Zakres przedsięwzięcia obejmował:
w części biologicznej:
-
przebudowę istniejącego czwartego reaktora biologicznego,
-
zainstalowanie dodatkowej dmuchawy w istniejącej stacji dmuchaw,
-
przebudowę koryt doprowadzających ścieki z osadników wstępnych do komór defosfatacji oraz koryta doprowadzającego ścieki do reaktora biologicznego.
w części osadowej:
-
budynek operacyjny z agregatem kogeneracyjnym, wydzielone komory fermentacyjne, zbiornik osadu mieszanego, zbiornik osadu przefermentowanego,
-
zbiornik wody nadosadowej,
-
studnia płukania rurociągu osadowego,
-
zadaszone stanowiska odpadów,
-
węzeł biogazu.
Inwestycja w liczbach
W ramach Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w Żorach” wykonanych zostało:
-
116,84 km sieci kanalizacji sanitarnej; w tym:
-
102,76 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej,
-
14,08 km sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej,
-
-
26 przepompowni ścieków,
-
8 zbiorników retencyjnych,
-
44,95 km kanalizacji deszczowej,
-
15 separatorów,
-
58,69 km sieci wodociągowej,
-
1 pompownia wody.
Dzięki kontraktom obejmującym rozbudowę i modernizację obiektów gospodarki wodno – ściekowej Żory uzyskały:
-
własne źródło wody pitnej, dostarczanej ze Stacji Uzdatniania Wody do sieci wodociągowej w dzielnicach Rój, Rogoźna i częściowo w dzielnicy Śródmieście o wydajności 2 400 m3/dobę,
-
rozbudowaną o część biologiczną i osadową Oczyszczalnię Ścieków, gwarantującą oczyszczenie dopływających ścieków do wymaganych parametrów, wraz ze zwiększeniem przepustowości obiektu do 11 622 m3/d.
Dzięki oczyszczalni, ścieki te po przejściu przez wszystkie procesy technologiczne kierowane są do rzeki Rudy – nie powodując żadnych szkód i zanieczyszczenia środowiska.
Przy realizacji inwestycji sieciowych przeprowadzone zostały prace odtworzeniowe dróg i chodników do stanu użyteczności w pasie drogowym, w którym były prowadzone roboty. Dzięki odtworzeniom uległa poprawie estetyka otoczenia.
Inwestycje Miasta Żory oraz PWiK Żory Sp. z o.o. były prowadzone w sposób skoordynowany.